چیلر چیست؟

ساخت وبلاگ

مقدمه

چیلر بر اساس نیاز پروژه ( مسکونی و یا صنعتی )درظرفیتهای گوناگون تولید می گردد.خط تولیدی چیلر شرکت مهتاب گستر توانایی تولید چیلر هوا خنک در سه نوع اسکرو، اسکرال و رفت و برگشتی را دارا می باشد. چیلرهای هوا خنک  این شرکت با بازدهی بالای خود قابلیت کاهش هزینه های سربار را دارد لازم به ذکراست که در طراحی و ساخت چیلرها و تجهیزات آن از آخرین استاندارد ها و بالاترین کیفیت قطعات استفاده می شود. با اطلاع یافتن از وضعیت آب هوایی مکان پروژه، چیلرهای هوا خنک بهترین گزینه برای محیط های کم آب و یا مرطوب می باشد.

چیلر هایی که دارای کندانسور هوا خنک می باشند نیازی به آب ندارند بنابراین بهترین گزینه برای تهویه مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند می باشند به این نوع از چیلرها، چیلر هوا خنک اطلاق می گردد.

معرفی چیلر کندانسور هوایی(هوا خنک(

 چیلرهوا خنک در ظرفیت های مختلفی از5تن الی85 تن تبرید تولید می شود.کمپرسورهای چیلرهوا خنک می تواند از نوع اسکرال، اسکرو، رفت و برگشتی و سانتریفیوژ باشد که هر دستگاه می تواند شامل 1  الی 2کمپرسور و یا بیشتر باشد.

چیلرها توان کوبل شدن به یکدیگر و رسیدن به ظرفیت های بالاتر را دارا می باشند. بعنوان نمونه برای به وجود آوردن یک چیلر 60 تن 3 عدد دستگاه20 تن به هم کوپل می شوند. و اما درادامه شما را با چیلر هوا خنک ماژولارآشنا خواهیم کرد که نوعی برند می باشد و مزایایی نسبت به بقیه چیلرها دارا می باشد.

مزایای اساسی چیلر هوا خنک ماژولار نسبت به سایر چیلرها:

الف)در چیلر های ماژولار کندانسور هوایی،کندانسور در جدید ترین شکل خود یعنی مدل Vشکل ساخته شده و توسط توربو فن خنک می شود که به نکات زیر به طور خاص می توان اشاره نمود:

1_فن آوری جابجایی هوا از روی کویل، به صورت(توربو3D(، با حد اکثر حجم هوادهی و با حد اقل صدای مزاحم می باشد.

2_طرح V شکل از جدید ترین انواع کندانسور(چگالنده) بوده که پروفیل لوله و پره با حد اکثر توربولانس(اغتشاش) و نسبت انتقال حرارت 30% بیش از طرح های متداول کندانسور می باشد.

ب) در چیلر ماژولار تعدادی کمپرسور وجود دارد مثلا یک چیلر 100 تن شامل 5 دستگاه20 تن و 10 عدد کمپرسور خواهد بود در صورتی که در انواع دیگر موجود در بازار تعداد کمپرسور در این ظرفیت حد اکثر 2 عدد خواهد بود.

ج) در چیلر ماژولارهنگام کنترل بار، این کمپرسور ها هستند که از مدار خارج می شوند و این امر باعث کاهش استهلاک کمپرسورها و افزایش طول عمر آن ها می گردد.

د) تعداد کمپرسورها موجب می گردد که کنترل بار صورت گرفته و کمپرسورها تک تک زیر بار رفته و در نتیجه مصرف برق کمتر خواهد گردید.

به عنوان مثال اگر دستگاه 100 تن تبرید مد نظر باشد، 10 عدد کمپرسور دارد که این کمپرسورها به تناسب مصرف ساختمان تک تک زیر بار رفته و در نتیجه وقتی 50% بار ساختمان فعال باشد (که در اکثر اوقات در طول روز و شب این چنین است) تنها تعداد 5 عدد کمپرسور زیر بار بوده و 5 عدد کمپرسور دیگر کاملا خاموش می باشد ، که این روند علاوه بر این که مصرف برق را نصف می کند از استهلاک سیستم نیز جلوگیری به عمل می اورد.

ه) به دلیل تعدد کمپرسور اگر یک یا تعدادی از کمپرسورها دچار خرابی گردد و از مدار خارج شود، دستگاه از کار نیفتاده و با باقی مانده کمپرسور ها سرمایش ساختمان را (البته به ظرفیت پایین تر) تامین می کند.

مزیت های  چیلرهای هوا خنک :

1-کاهش مصرف انرژی

2- دستیابی به ضریب عملکرد(c.o.p)  قابل توجه نسبت به نمونه های مشابه و استفاده از کنترلرهای میکرو پروسسور برای کنترل ظرفیت کمپرسور و در نتیجه بازددهی بسیار بالا و مصرف بهینه انرژی

3-نصب آسان و ابعاد کوچکتر نسبت به چیلرهای مشابه و هم ظرفیت

4-عدم نیاز به سرویسهای سالانه

5-دارای گواهینامه ها و استانداردهای بین المللی روز دنیا در طراحی و ساخت

6-دارای سیستم کنترل ظرفیت از طریق SLIDE VALVE

7-سطح صدای دستگاه مطابق استاندارد BS ISO 3744و راندمان دستگاه ها مطابق با استانداردASHARE 90.1   می باشد.

8-عدم نیاز به نگهداری و سرویس های زود هنگام و عمر بالای کمپرسور

9-تست کامل تمامی قطعات و عملکرد نهایی چیلر در کارخانه و اطمینان کامل از کارکرد مناسب و بهینه

10-عدم نیاز به برج خنک کن

11-اواپراتور از نوع پوسته و لوله

12-قابلیت تست چیلر درکارخانه

13-مجهز به کویلهای کندانسوری V-TYPEبا لوله مسی و فینهای آلومنیومی

14-امکان استفاده از کمپرسورهای دیجیتال اسکرال

15- حذف کامل موتورخانه

و.....

آیا می دانید ازچیلرهای هوا خنک در چه صنایعی استفاده می گردد؟

در اینجا به صنایعی که نیازمند استفاده ازچیلرهای هوا خنک هستند اشاره می نماییم:

 • تهویه مطبوع واحدهای آپارتمانی (امکان قرارگیری درپشت  بام (
  واحدهای صنعتی (خنک کردن قالب های صنعتی(
 • صنعت داروسازی
 • صنعت تولید مواد غذایی (خنک کردن محصولاتی که به صورت مایع تولید می شوند مانند نوشابه های گازدار ، آبمیوه ، شیر، رب گوجه فرنگی، کنسانتره میوه، گلاب و...)
 • اماکن اداری وعمومی
 • کارخانجات نساجی
 • کارخانجات ریخته گری وفولادسازی
 • صنایع نفت وگاز وپتروشیمی
 • سالنهای پرورش قارچ

امکانات دستگاه کنترلر چیلر هوا خنک :

 • نمایش وضعیت کار کرد دستگاه
 • نمایش ارتباط ماژول و نمایش ماژول هاACTIVE, ON LINE
 • نمایش خروجی ماژول ها
 • نمایش ساعت کارکرد پمپ و کمپرسور
 • تنظیمات operation mode
 • تنظیم و نمایش پارامتر های کار دستگاه در حالت heating,cooling,auto
 • تنظیم زمان قطع و وصل اتوماتیک،قطع دستی وصل اتوماتیک،قطع اتوماتیک وصل دستی و قطع و وصل دستی
 • تنظیم ساعات کار دستگاه در ایام آخر هفته
 • تنظیم ساعات کار دستکاه در ایام تعطیل در تقویم
 • تنظیمات مخصوص سیستم ANTI FREEZE
 • تنظیمات مخصوص سیستم DEFROST
 • تنظیمات مخصوص حفاظت در برابر دمای بالا و پایین
 • تنظیمات مخصوص کمپرسور(زمان راه اندازی دوباره و تاخیرات لازم)
 • تنظیمات مخصوص کنترل شیر بای پس

سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع :
امروز ه با توجه به هزینه های خنک کننده 30٪ تا 50٪ از کل هزینه های انرژی شما به سرعت در حال افزایش است و مرحله قریب الوقوع مبردهای کلروفلوئوروکربن (CFC) و هیدروکلرول فلوئوروکربن (HCFC)تبدیل به  مبدل می شود بنابراین  نیاز به سرعت در حال رشد برای جایگزینی بزرگ تهویه مطبوع تجاری و برودتی احساس می شود . سیستم هایی با سیستم سرمازدگی مدولار Hvac پاسخگوی این نیاز می باشد. چیلر همان سیستم تهویه مطبوع می باشد که بودنش در واحدهای تجاری-خانگی-صنعتی و .... امروزه یک شاخص رشد می باشد.

مشکل در استفاده از ظرفیت چیلر نصب شده :
بسیاری از سیستم ها در ابتدا قبل از استفاده از تجهیزات و سیستم های سرعت متغیر نصب شده بودند. سیستم های قدیمی‌تر با حلقه های پمپاژ اولیه‌، ثانویه و حتی سوم برای تأمین یک حجم ثابت آب طراحی شده بودند. دریچه های سه طرفه رایج بودند. این تکنیک ها بدون توجه به بار‌، جریان آب سرد مداوم ایجاد می‌کنند. تأثیر خالص  آنها نیز این است که انرژی پمپ و چیلرهایی که فقط در گرمترین روزهای سال بارگیری کامل می‌شوند دارای حداکثر کارایی و عملکرد خود هستند‌.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با چیلرها به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

تجهیزات صنعتی...
ما را در سایت تجهیزات صنعتی دنبال می کنید

برچسب : چیلر, قیمت چیلر, کمپرسور, قیمت کمپرسور, چیلر هوا خنک, چیلر آب خنک, فروش چیلر, نویسنده : محمدی نژاد mohamadiii بازدید : 130 تاريخ : چهارشنبه 31 خرداد 1402 ساعت: 17:59