سختی گیر رزینی گالوانیزه

ساخت وبلاگ

سختی گیر رزینی :

در این مطلب به توضیح دستگاه سختی گیر آب و سختی آب خواهیم پرداخت واجزایی دستگاه سختی گیر آب را شرح خواهیم داد.

در ابتدا بهتر است به شرح سختی آب بپردازیم وتعریفی از سختی آب داشته باشیم :

سختی آب به مجموع یونهای سخت موجود در آب اعم از یونهای منیزیم وکلسیم و یا آهن و منگنز و استرانسیم و... می گویند . یونهای منیزیم وکلسیم کمتر از 700PPM را توسط سختی گیر رزینی حذف می کنیم . فلزاتی همچون آهن و منگنز در آب چاه ها ی عمیق بیشتر یافت می شود . در این چاه ها چون آب مدت زیادی با سطوح سنگی حاوی این دوعنصر درتماس است آنها را به خود جذب می نماید و همچنین در آبهای زیر زمینی که نزدیک معادن نیز هستند این دو عنصر به وفور یافت می شود ، این دوعنصر همیشه با هم در آبها موجود هستند منتهی میزان غلظت آهن بیش از منگنز می باشد . میزان بیش  از حد این دو عنصر در آب موجب طعم فلزی و ایجاد لکه های زرد رنگ و سیاه بر سطوح و اجسام می گردد . این عنصر در ابتدای خروج آب از چشمه و چاه های عمیق ممکن است دیده نشود ولی به محض جاری شدن در بستر زمین با اکسیژن واکنش نشان داده و بصورت لکه های نارنجی و قهوه ای و سیاه بر سطح آب پدیدار می شود . میزان آهن در آب آشامیدنی نباید بیش از 3دهم PPM و میزان منگنز نباید بیش از 5 صدم PPM باشد . گاهی این عناصر محلول در آب هستند و در آبهای دارای PH کمتر از 7 یافت می شود وگاهی بصورت نامحلول یا اکسیده در آب یافت می شوند که در آبهای با  PHبالا یافت می شوند . بمنظور حذف این فلزات می توان گاهی از سختی گیر رزینی فایبر گلاس  استفاده نمود . سختی گیر رزینی اصولا بمنظور حذف کلسیم  و منیزیم استفاده می شود . جهت اثربخشی سختی گیر رزینی فایبرگلاس در حذف این دو عنصر عواملی همچون میزان وجود این دوعنصر در آب ، سختی آب و PH آب دخیل هستند . استفاده از سختی گیر رزینی فایبرگلاس جهت حذف این فلزات تنها زمانی توصیه می گردد که میزان این دو عنصرکمتر از 5 PPM باشد و همچنین PH آّ ب بیش از 7/6 باشد و سختی آب بین 50 تا 350 PPM باشد ویک نکته مهم این است که این آب با هوا یا کلر در تماس نباشد والا ساختار رزینها را آسیب می زند . جهت سختی گیری آبهای حاوی منگنز و آهن اکسیده شده بهتر است از فیلتراسیون فیزیکی استفاده نمود . با اضافه نمودن پلی فسفات در صورتیکه میزان آهن موجود در آب کمتر از 2 ppm  باشد، می توان آب را سختی گیری نمو د البته اضافه کردن فسفات معمولاً برای مقابله با منگنز، کارایی ندارد. در این روش، فسفات از طریق پمپ تزریقی وارد آب می شود. تنظیم مقدار مناسب فسفات برای تزریق ، به روش سعی و خطا است. تفاوت مهم این روش با سایر روش ها در این است که در روش تزریق فسفات ، آهن در میان یونهای فسفات احاطه می شود و به این وسیله ، اجازه رسوب پیدا نمی کند. در واقع، در این روش، آهن از آب حذف نمی شود. تزریق بیش ازحد پلی فسفات سبب لزجی شدن آب می شود و منجر به اسهال می شود . روش دیگرسختی گیری آبهای حاوی فلزات منگنز وآهن استفاده از  فیلترهای اکسید کننده می باشد ، فیلترهای اکسید کننده بصورت همزمان آهن و منگنز موجود در آب را اکسید و فیلتر می کنند. این فیلترها معمولاً از جنس greensand هستند. البته انواع دیگری نیز از این نوع فیلتر، مانند فیلترهای birm برای این منظور وجود دارند.

فیلترهای اکسید کننده نیاز به دقت بالا در نگهداری دارند وجهت احیا آنها باید از پرمنگنات پتاسیم استفاده نمود . و روشی دیگر بمنظور سختی گیری آّبهای حاوی فلزات منگنز وآهن که مجموع این دوفلز بیش از 10 PPM باشد استفاده از فرآیند اکسیداسیون و سپس فیلتراسیون می باشد . برای حذف سختی آب می توان به چند صورت مختلف عمل کرد در ادامه آن را توضیح می دهیم.

رسوب زدای مغناطیسی :
رسوب زداهای مغناطیسی که روی لوله های فلزی نصب می شوند، بدون نیاز به اتصال به جریان برق می توانند املاح و سختی های موجود در آب در حال گذر از همان نقطه از لوله را به حالت معلق درآورند. اما ممکن است رسوبات فوق در طول مسیر و برخورد با شیرآلات، اتصالات، زانو یا انشعابات مسیر مجددا ته نشین شده و ایجاد رسوب نمایند.

رسوب زدایی آلتروسانیک :

رسوب زداهای الکترونیک و آلتروسونیک نیز که روی لوله ها نصب می شوند، قادر به فرستادن امواج الکترومغناطیسی یا امواج مافوق صوت با برد 150 تا 1000 متر در طول جریان مسیر آب لوله بوده و باعث می شوند رسوبات آب در طول مسیر سیکل تاسیساتی بسته خود همچنان به حالت محلول در آب باقی بمانند و رسوبات احتمالی قبلی نیز به تدریج برداشته شوند. بر این اساس هنگام انتخاب سختی گیر آب یا رسوب زدای مورد نیاز پروژه می توانید با کارشناسان مهتاب گستر مشورت نمائید تا بر اساس شرایط و نیاز پروژه مشاوره لازم برای شما کارشناس و کارفرمای گرامی را ارائه نمایند.

سختی گیر آب گالوانیزه:

سختی گیرهای آب رزینی گالوانیزه یک انتخاب محبوب برای صاحب خانه هایی است که به دنبال حل مشکلات آب سخت و حاوی املاح در خانه های خود هستند. سختی گیر رزینی از فرآیندی به نام تبادل یونی برای حذف مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم از آب استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث مشکلاتی مانند تجمع رسوب روی وسایل گرمایشی اعم از بویلر، منبع کویل دار، برج خنک کننده ، .... و حتی تحریک پوست بدن شود.

در یک سختی گیر آب رزینی گالوانیزه، مخزن رزین از فولاد گالوانیزه ساخته شده است که برای محافظت در برابر خوردگی با یک لایه روی پوشانده شده است. رزین داخل مخزن به طور معمول یک رزین تبادل کاتیونی اسیدی قوی است که برای جذب یون‌های دارای بار مثبت در آب مانند کلسیم و منیزیم و تبادل آنها با یون‌های سدیم طراحی شده است.

این فرآیند زمانی شروع می شود که آب سخت وارد مخزن رزینی شده و روی بستر حاوی دانه های رزین جریان می یابد. یون‌های کلسیم و منیزیم در آب به دانه های رزین می‌چسبند، در حالی که یون‌های سدیم در آب آزاد می شوند. با گذشت زمان، دانه‌های رزین با یون‌های کلسیم و منیزیم اشباع می‌شوند و سیستم باید بازسازی شود تا اثربخشی آن بازگردد.

بازسازی بستر رزین اشباع شده در سختی گیر رزینی آب معمولاً شامل شستشوی معکوس مخزن رزین با محلول نمکی است که یون‌های کلسیم و منیزیم انباشته شده را خارج می‌کند و آنها را با یون‌های سدیم جایگزین می‌کند. سپس محلول آب نمک بدست آمده دور ریخته می شود.

یکی از مزایای سختی گیرهای رزینی آب گالوانیزه دوام و ماندگاری آنها است. مخزن فولادی گالوانیزه می تواند در برابر شرایط سخت مقاومت کند و در برابر خوردگی مقاومت کند و برای خانه هایی با آب چاه یا سایر منابع آب خورنده انتخاب خوبی باشد. علاوه بر این، دانه های رزین بسته به استفاده و کیفیت آب می توانند چندین سال قبل از نیاز به تعویض دوام بیاورند.

یکی دیگر از مزایای این سیستم ها این است که برخلاف برخی از انواع دیگر سیستم های تصفیه آب، هیچ ماده شیمیایی به آب اضافه نمی کنند. این می تواند برای صاحبان خانه هایی که نگران کیفیت آب آشامیدنی خود هستند، مهم باشد.

با این حال، برخی از اشکالات بالقوه برای استفاده از سختی گیر آب رزینی گالوانیزه وجود دارد. یک مسئله این است که آنها برای موثر ماندن نیاز به نگهداری و بازسازی منظم دارند. این می تواند شامل اضافه کردن نمک به سیستم باشد که می تواند هزینه و ناراحتی بیشتری برای برخی از صاحبان خانه باشد.

علاوه بر این، فرآیند حذف یون‌های کلسیم و منیزیم از آب می‌تواند مواد معدنی مفیدی مانند پتاسیم و کلسیم را که برای سلامت کلی مهم هستند، حذف کند. در حالی که این معمولاً برای اکثر افراد نگرانی قابل توجهی نیست، اگر نگرانی های سلامتی یا نیازهای غذایی خاصی دارید، ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی سختی گیرهای آب رزینی گالوانیزه این است که می توانند محتوای سدیم آب را افزایش دهند. این می تواند برای افرادی که رژیم های کم سدیم دارند یا فشار خون بالایی دارند مشکل ساز باشد. با این حال، راه هایی برای کاهش میزان سدیم آب نرم شده وجود دارد، مانند استفاده از سیستم اسمز معکوس یا نوشیدن آب بطری.

به طور کلی، یک سختی گیر آب رزینی گالوانیزه می تواند یک راه موثر برای رفع مشکلات آب سخت در خانه شما باشد. با حذف مواد معدنی که باعث تجمع رسوب و سایر مشکلات می‌شوند، می‌توانید از لوازم و وسایل خود محافظت کنید و از پوست و موی نرم تر و صاف تر لذت ببرید. با این حال، مهم است که الزامات نگهداری و معایب احتمالی را قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این نوع سیستم برای شما مناسب است در نظر بگیرید.

تجهیزات صنعتی...
ما را در سایت تجهیزات صنعتی دنبال می کنید

برچسب : سختی گیر رزینی, سختی گیر آب, سختی گیر رزینی گالوانیزه, سختی گیر فایبرگلاس, تولید سختی گیر, خرید سختی گیر آب, فروش سختی گیر رزینی, نویسنده : محمدی نژاد mohamadiii بازدید : 50 تاريخ : چهارشنبه 17 خرداد 1402 ساعت: 22:10