انواع سردخانه صنعتی تولیدی شرکت مهتاب گستر

ساخت وبلاگ

آشنایی با سردخانه صنعتی :

در حال حاضر بسیاری از باغداران و کشاورزان که باغات چندین هکتاری تولید انواع میوه و سیزیجات را در اختیار دارند، تاجران و تولید کنندگان موادغذایی، لبنی، کشاورزی، پروتینی و ... از سردخانه صنعتی جهت نگهداری کوتاه مدت و طولانی مدت محصولات خود استفاده می کنند. سردخانه صنعتی نخستین بار در قرن 20 میلادی ابداع و تولید گردید. در سردخانه های صنعتی اولیه از گاز مایع آمونیاک بعنوان سیال خنک کننده و سیکل تبرید استفاده می شد. نخستین بار از این تجهیزات جهت نگهداری آبجو توسط تولید کنندگان و تاجران استفاده گردید. با گذشت زمان و پیشرفت علم و ارتقاء بازده و فناوری سردخانه صنعتی، از آنها در صنایع کشاورزی(نگهداری و انبار میوه های تابستانه و زمستانه جهت استفاده در سایرفصول )، دارویی(جهت نگهداری داروهایی که شرایط دمایی ویژه ای را می طلبند)، غذایی و ...استفاده شد.

هدف اصلی از به کارگیری سردخانه‌های صنعتی نگهداری کوتاه مدت یا طولانی مدت از مواد غذایی و محصولات تولیدی به نحوی که کیفیت کلی محصولات حفظ گردد و برای مدتی طولانی قابل استفاده باشند. سردخانه‌های صنعتی به طور کلی از لحاظ محدوده ی دمایی به دو دستۀ سردخانه‌های بالای صفر و سردخانه‌های زیر صفر تقسیم می گردند. در برخی از کاربری ها به وجود دو سردخانه بالای صفر و زیرصفر احساس می شد از اینرو تکنسین ها و سازندگان به فکر طراحی و تولید سردخانه های دومداره افتادند . سردخانه‌های دو مداره ویژگی‌ مشترک هر دو دسته را دارند و بسته به موقعیت می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرند جهت طراحی سردخانه خود با کارشناسان گروه صنعتی مهتاب گستر تماس بگیرید.

انواع سردخانه صنعتی :

سردخانه های صنعتی بر اساس محدوده دمایی، نوع نصب، محل نصب ، نوع موادغذایی که در آن نگهداری می شود به انواع مختلفی تقسیم می گردند.

انواع سردخانه صنعتی به لحاظ محدوده دمایی

1-سردخانه صنعتی زیرصفر

2-سردخانه صنعتی بالای صفر

3-سردخانه صنعتی دومداره

4-تونل انجماد

5-سردخانه صنعتی دو مرحله ای

سردخانه صنعتی زیرصفر :

از سردخانه های صنعتی زیرصفر جهت نگهداری و فریز مواد پروتینی از قبیل مرغ، ماهی، میگو، گوشت گوسفند و .... استفاده می‌گردد. محدوده دمایی این دسته از سردخانه‌های صنعتی بطور معمول بین صفر درجه تا 18- می باشد.

سردخانه صنعتی بالای صفر :

از سردخانه‌های صنعتی برای نگهداری کوتاه‌مدت و گاها بلندمدت مرغ و ماهی و گوشت قرمز تازه، میو جات و سبزیجات،لبنیات تازه ازقبیل شیر و دوغ و ماست و ... استفاده می‌گردد. محدوده دمایی سردخانه بالای صفر بین صفر تا 4+ درجه سانتیگراد می باشد.

سردخانه صنعتی دومداره :

در واقع این نوع سردخانه‌های قابلیت استفاده از هر دو نوع بالا را دارا می‌باشد. برخی از واحدهای صنعتی به سبب کمبود فضا و ملاحظات اقتصادی اقدام به خرید سردخانه دومداره می‌کنند تا در صورت نیاز دسترسی به هر دو سردخانه را داشته باشند از جمله کاربرد این نوع سردخانه‌ها را می‌توان در کشتارگاه ها مشاهده نمود. فقط نکته مهم به هنگام استفاده از این نوع سردخانه‌ها این است که به هنگام تغییر قابلیت از زیرصفر به بالای صفر یا بالعکس بایستی کامل داخل اتاقکها از مواد غذایی باقیمانده تخلیه و شستشو و ضدعفونی گردد و بعد برای حالت مقابل تنظیم و استفاده نمود.

تونل انجماد :

در واقع تونلهای انجماد بمنظور فریز سریع و ناگهانی موادغذایی از جمله مواد پروتینی به کار برده می شود. تونلهای انجماد با دمای منفی 40 درجه طراحی و تولید می گردند و می تواند مواد را تا دمای منفی 18 درجه سانتیگراد نیز نگهداری نماید. از تونلهای انجماد جهت منجمد کردن بدون تغییر کیفیت موادی از قبیل سبزیجات یخ زده، توت، ماهی کوچک،گوشت و ... استفاده می گردد.

سردخانه صنعتی دو مرحله ای :

برخی از محصولات همانند بستنی دارای شرایط نگهداری ویژه ای هستند. بستنی باید به گونه ای نگهداری گردد که نه بافتش تغییر شکل دهد و نرم شود و آب گردد و نه منجمد گردد؛ بدین منظور جهت نگهداری این ماده غذایی از کمپرسورهای دو مرحله ای در ساخت سردخانه استفاده می گردد و به سردخانه بستنی نیز معروف می باشد.

 سردخانه صنعتی جهت نگهداری میوه و لبنیات را بیشتر بشناسید؟

در واقع از سردخانه صنعتی بالای صفر جهت نگهداری میوه و لبنیات استفاده می گردد؛ این سردخانه ها مواد غذایی مذکور را بالاتر از دمای انجماد حفظ و نگهداری می کنند. دمای معمول این سردخانه ها معمولا بین 0 تا 4 درجه سانتیگراد است. در سردخانه صنعتی میوه در واقع انواع میوه اعم از سیب، پرتقال، نارنگی، گلابی، موز، کیوی، توت فرنگی، آناناس و ... بالاتر از دمای انجماد نگهداری می شود تا در موعد معین به بازرار عرضه گردند حال آنکه این موعد مقرر ممکن است طولانی مدت باشد یا طی کی بازه 15 الی 40 روزه باشد سردخانه صنعتی نگهداری لبنیات نیز در گروه سردخانه صنعتی بالای صفر می باشد که می توان در آنها شیر انواع دام ، ماست، کره، خامه، دوغ و غیره را بدون یخ زدگی و تغییر کیفیت نگهداری کرد.

سردخانه گوشت و مرغ

سردخانه های صنعتی ویژه گوشت دامی و گوشت مرغ در دو نوع قابل طراحی و تولید می باشند. غالبا گوشت دام و طیور را یا تازه به مشتریان توزیع می نمایند و یا به صورت یخ زده. از اینرو سردخانه ویژه نگهداری گوشت و مواد پروتینی از نوع سردخانه های صنعتی بالای صفر می باشد و یا از نوع سردخانه های صنعتی زیرصفر. دمای کارکرد سردخانه صنعتی بالای صفر گوشت دام و طیور و ماکیان بین صفر تا 4درجه سانتیگراد بالای صفر است و دمای کارکرد سردخانه صنعتی زیرصفر گوشت دام و طیور و ماکیان بین 0تا منفی 18 درجه سانتیگراد می باشد.

جهت خرید و استعلام قیمت انواع سردخانه صنعتی با مشاوران شرکت مهتاب گستر تماس برقرار نمایید.

تجهیزات صنعتی...
ما را در سایت تجهیزات صنعتی دنبال می کنید

برچسب : سردخانه صنعتی, قیمت سردخانه صنعتی, نویسنده : محمدی نژاد mohamadiii بازدید : 41 تاريخ : چهارشنبه 7 تير 1402 ساعت: 20:50